Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Думка співвласників при продажі частки нерухомого майна. Ніяких проблем!

Опубликовано 13.01.2014

Часткове право власності на нерухоме майно накладає деякі обмеження. Одне з них полягає в тому, що при продажі своєї частки потрібно врахувати інтереси інших співвласників. Часто зустрічається помилкова думка про те, що продати свою частку без їх згоди неможливо! Ще одна поширена помилка це думка про те, що не можна продати частку сторонній особі.

Дійсно, в законі сказано про те, що першочергове право покупки, при продажі частки, належить іншим співвласникам. Однак таке обмеження не поширюється на дарування. Подарувати частку можна кому завгодно. Цю лазівку часто використовують: укладають договір дарування, але при цьому платять гроші. МИ КАТЕГОРИЧНО ТАК РОБИТИ НЕ РЕКОМЕНДУЄМО! Якщо вам пропонують купити частку в квартирі через договір дарування, то знайте, що при розірванні договору гроші вам не повернуть: згідно умов договору дарування частку ви отримуєте безоплатно.

Наведемо два способи обходу цього обмеження:

Перший спосіб - повідомлення співвласників. Досить письмово повідомити співвласників про те, що ви маєте намір продати свою частку, вказавши при цьому ціну, і з моменту повідомлення у них буде всього місяць на прийняття рішення. Якщо вони не куплять, то продавати вашу частку можна вже кому завгодно. Повідомити співвласників можна телеграмою, цінним листом з описом вкладення або написавши заяву у нотаріуса, яке він зобов'язаний буде передати співвласникам. Якщо ж співвласники не бажають купувати, але і не перешкоджають продажу, для економії часу, можна прийти з ними до нотаріуса і оформити їх письмову відмову від покупки. У такому разі вам не доведеться чекати цілий місяць.

Другий спосіб - двокрокова угода(більш витончений спосіб, який часто застосовується на практиці). Для початку з покупцем укладається договір дарування незначної частки. Після цього майбутній покупець стає співвласником нерухомого майна і у нього з'являється переважне право на покупку. Питати думки інших співвласників в такому випадку вже не потрібно. Далі слідує звичайна угода купівлі-продажу частки, що залишилася. Ризик зберігається, але набагато менший.

Угоди з частками нерухомого майна, це завжди задача із кількома невідомими. І невідомими, як правило, є думки інших співвласників.