Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Оподаткування операцій з нерухомістю

Опубликовано 06.04.2015

Податок при відчужені об’єкта нерухомості стягується тільки в окремих випадках

Згідно пункту 1 статті 172 Податкового кодексу України, не платять податок продавці квартири або її частини, житлового будинку в межах населеного пункту або садового будинку, а також земельної ділянки, що не перевищує розміру безкоштовної передачі, але тільки в тих випадках, якщо така нерухомість знаходиться у володінні не менше трьох років, а продаж здійснюється особою не частіше одного разу протягом звітного податкового року. При цьому умова про необхідність володіння протягом трьох років не поширюється на успадковану нерухомість.

Податок у розмірі 5% платять громадяни України, які продають нерухомість більше одного разу протягом звітного податкового року, а також ті, хто продає нерухомість, що знаходиться у власності менше трьох років. Податок в такому ж розмірі сплачується і при продажі об'єкта незавершеного будівництва.

Крім того, податком у такому ж розмірі обкладаються об'єкти, не охоплені пунктом 1 статті 172 Податкового кодексу України, до яких належать, зокрема, об'єкти комерційної нерухомості і землі сільськогосподарського призначення(на продаж яких поки накладено мораторій).

Податок у розмірі 15% від вартості об'єкта платять фізичні особи – нерезиденти, при продажі або обміні протягом поточного звітного податкового року більше одного об'єкта нерухомості, або якщо володіють об’єктом нерухомості, що продається, менше трьох років. Також, нерезиденти платять податок у розмірі 17% при успадкуванні об'єкта нерухомості.

При посвідченні угоди купівлі-продажу у державного нотаріуса, стягується державне мито в розмірі 1% від вартості угоди, збір до Пенсійного фонду України, а також, оплачуються послуги нотаріуса.

Збір до Пенсійного фонду України у розмірі 1% від вартості об'єкта нерухомості, оплачується покупцем. А у випадках оформлення договорів дарування та довічного утримання збір до Пенсійного фонду не стягується взагалі.

Також слід знати, що при укладанні договору міні нерухомого майна, державне мито стягується від вартості більш дорогого об'єкта нерухомості.

Інваліди великої вітчизняної війни, сім'ї загиблих під час військових дій, а також прирівняні до них, інваліди 1-ї та 2-ї групи та окремі категорії постраждалих від аварії на ЧАЕС - звільняються від сплати державного мита при укладанні угод з нерухомістю.